Gyakran feltett kérdések


FAQ

  • Miért érdemes Önnek az nRise-t választani?

    20 év multinacionális vállalati környezetben szerzett menedzsment tapasztalattal a hátunk mögött úgy döntöttünk, hogy a fenntarthatóság és az energiahatékonyság témáját a műszaki, mérnöki világból az üzlet világába ültetjük át, és ügyfeleink üzleti érdekei és szempontjai formálják kommunikációnkat és az általunk javasolt megoldásokat. Proaktívan részt veszünk a teljes folyamatban, az energiahatékonysági beruházások kiválasztásán át, a finanszírozáson keresztül a transzparens riportolásig.

  • Kik a kötelezettek?

    Az EKR (Energiahatékonysági Kötelezettségi Rendszer) közvetlen kötelezettjei a villamosenergia-kereskedők, villamosenergia egyetemes szolgáltatók, földgázkereskedők, földgáz egyetemes szolgáltatók, közlekedési célú üzemanyagot végső felhasználók részére értékesítők. Ők azok, akik az energiahatékonysági beruházás vagy intézkedés eredményeképpen előállt HEM-eket (Hitelesített Energia Megtakarítás) a vállalatoktól megvásárolják.

  • Miért most kell elkezdeni? (miért időszerű most?)

    Magyarország a Nemzeti Energia- és Klímatervben célul tűzte ki, hogy végsőenergia-felhasználása 2030-ban ne haladja meg a 2005-ös 785 PJ értéket. Ehhez a 2021-től 2030 végéig tartó időszakban évi 0,8%-os energiamegtakarítást és – a teljes időszakot lefedő élettartamú szakpolitikai intézkedéseket feltételezve – évi 7 PJ új megtakarítás szükséges. A 2014-2020-as időszakban bevezetett energiahatékonysági programok és intézkedések évente mintegy 3-4 PJ végsőenergia-megtakarítást eredményeztek, így a 2021-től kezdődő időszakban a jelenlegi megtakarítások mintegy duplájára van szükség. Ezért 2021. január 1-jétől egy új szakpolitikai eszköz, az energiahatékonysági irányelv szerinti ún. energiahatékonysági kötelezettségi rendszer bevezetése kezdődött meg.

    A 2030-ig tartó programnak még az első felében, harmadában vagyunk, a beruházások vagy intézkedések megtérülése így belátható és tervezhető. Nem érdemes várni.

  • Kinek nem érdemes ezzel foglalkozni?

    Azoknak a vállalatoknak nem érdemes ezzel foglalkozni, amelyek tevékenységük során nem használnak energiát: nem világítanak, nem fogyasztanak üzemanyagot, nem fűtenek. Könnyen belátható, hogy nagyon kevés ilyen vállalat létezik.

  • Kire vonatkozik a szakreferens előírás?

    Azokra a gazdálkodó szervezetekre, amelyek éves energiafelhasználása meghaladja a

    • 400 000 kWh villamos energiát és
    • 100 000 m³ földgázt vagy 3 400 GJ hőmennyiséget.

    A fogyasztást a tárgyévet megelőző 3 év átlaga alapján kell számolni. A vállalkozás teljes energiafogyasztását kell figyelembe venni, ennek megfelelően több telephely esetén a telephelyek összes energiafogyasztását kell alapul venni. A bérelt ingatlanok és eszközök fogyasztása is beleszámít a fenti mennyiségekbe.

  • Mi a különbség az energetikai szakreferens és az auditor között?

    A legfontosabb különbség, hogy a szakreferens folyamatosan kíséri a vállalat energetikai kérdéseit, általában egy havi díjért cserében. A javasolt fejlesztéseket implementálja, a projekteket végigköveti, támogatja.

    Az auditor csak a nagyvállalatok esetében kötelező és négyévente végez egyszer egy vizsgálatot, a pillanatnyi helyzet alapján, eseti megbízási díjért.

  • Foglalkoztathatja a kötelezett nagyfogyasztó vállalat a szakreferenst?

    Nem, az energetikai referens a megbízó vállalkozástól munkajogilag és társasági jogilag független természetes személy vagy gazdálkodó szervezet lehet.

  • MI a business case?

    Egy átlagos energiahatékonysági beruházás során a beruházási költségek megtérülését a megtakarított energiaköltségek jelentik. Minél több energiát spórol meg az adott beruházás vagy intézkedés, és minél drágább az energia ára, annál hamarabb térülnek meg ezek a beruházások.

    Az EKR (Energiahatékonysági Kötelezettségi Rendszer) nyújtotta előnyök azt jelentik, hogy a beruházások okán igénybevehető TAO megtakarítás és a kötelezetteknek értékesített HEM-ek (Hitelesített Energia Megtakarítás) bevétele jelentősen csökkenthetik a beruházások vagy intézkedések, folyamat átszervezések, szemléletformálások megtérülési idejét.

    Ez azt is jelenti, hogy az adott vállalkozás költséghatékonyabban tudja előállítani azt a terméket vagy szolgáltatást, amit a piacon értékesít.

    Tehát az EKR rendszer nyújtotta monetáris előnyök áttételesen versenyképességi javulást eredményeznek.