Gyakran ismételt kérdések


FAQ

  • Miért érdemes Önnek az nRise-t választani?

    20 év multinacionális vállalati környezetben szerzett menedzsment tapasztalattal a hátunk mögött úgy döntöttünk, hogy a fenntarthatóság és az energiahatékonyság témáját a műszaki, mérnöki világból az üzlet világába ültetjük át. Ügyfeleink üzleti érdekei és szempontjai formálják az általunk javasolt megoldásokat. Proaktívan részt veszünk a teljes folyamatban, az energiahatékonysági beruházások kiválasztásán át, a finanszírozáson keresztül a transzparens riportolásig.

     

  • Miért kell foglalkozni az energiahatékonysággal?

    Az energiahatékonyság nemcsak a költségek csökkentését szolgálja, hanem hozzájárul a fenntartható működéshez is. A tudatos energiafelhasználás csökkenti a környezeti terhelést, javítja a vállalat versenyképességét, és hosszú távon stabilabbá teszi az üzleti működést az energiaárak változásai ellenére is.

     

  • Hogyan tud energiát spórolni az nRise szolgáltatásaival?

    Az nRise minden szolgáltatása arra összpontosít, hogy csökkentsük az Ön energiaköltségeit. Hiszünk abban, hogy tudunk segíteni, ezért ingyenesen kiszállunk és felmérjük vállalkozásának helyzetét. Javaslatainkat több mint 10 év tapasztalatával alapozzuk meg. Mindig figyelembe vesszük az Ön igényeit, hogy a szolgáltatásunk ne csak hasznos, hanem kényelmes is legyen. Miután feltérképeztük a lehetőségeket, partnereink bevonásával az Önnek optimális energiahatékony megoldást szállítjuk.

     

  • Mi az EKR funkciója?

    Magyarország az Európai Unió tagjaként vállalta, hogy 2030-ra visszacsökkenti energiafogyasztását a gazdasági válság előtti értékekre. E cél elérése érdekében az állam bevezette az Energiahatékonysági Kötelezettségi Rendszert (EKR), amelynek keretében a nagy energiafogyasztók és energiakereskedők (a „kötelezettek”) számára kötelező érvényű megtakarítási célokat ír elő.

    A rendszer lényege, hogy a kötelezettek teljesíthetik vállalásaikat más szereplők – például vállalatok vagy lakossági ügyfelek – által megvalósított energiahatékonysági beruházások révén is. Ilyen lehet például egy épület szigetelése, fűtéskorszerűsítése, vagy energiahatékony gépek beszerzése. A beruházásokból származó megtakarításokat úgynevezett Hitelesített Energiamegtakarításként (HEM) regisztrálják, amelyet a kötelezettek az EKR rendszeren keresztül megvásárolhatnak és elszámolhatnak saját céljaik teljesítéseként. Ez egyben ösztönzést is teremt a beruházók számára, hiszen pénzügyi kompenzációt kaphatnak energiahatékonysági intézkedéseikért.

  • Kiknek kell elérni az energiamegtakarítást?

    Formálisan az energiamegtakarítási célokat az állam és a kötelezett szereplők – azaz a nagy energiafogyasztók és energiakereskedők – vállalják. Azonban a gyakorlatban a megtakarítások jelentős részét vállalatok és lakossági ügyfelek hajtják végre. Sok energiakereskedő EKR-díjat számláz ki ügyfeleinek, amely az ő kötelezettségük teljesítésének „előlege”. Ez a díj kiváltható abban az esetben, ha az ügyfél (pl. egy vállalat) hitelesített energiamegtakarítást (HEM) szolgáltat be a kereskedő felé. Így az energiahatékony intézkedések nemcsak a környezetet, hanem a költségvetést is kedvezően érinthetik. Ezért bár a jogszabály szerint a „kötelezettek” feladata a célok teljesítése, a megtakarítások kivitelezése a vállalatok és a magánszemélyek aktív közreműködésén múlik.

     

  • Mit értünk az alatt, hogy az EKR ablakon bedobott pénz?

    Az EKR (Energiahatékonysági Kötelezettségi Rendszer) monatelizálja a vállalkozások energiamegtakarításait, ezzel ösztönözve őket az erre irányuló beruházások elvégzésére. A rendszer lehetővé teszi, hogy az energetikai beruházások után a vállalat vagyoni értékű jogot képezhessen, amit aztán értékesíteni tud. Ha egy vállalkozás nem használja ki az EKR adottságait, akkor tulajdonképpen plusz pénzt fizet az energiakereskedőnek, mert az EKR-ben eladható HEM-ek (hitelesített energiamegtakarítás) képzése alacsony adminisztrációs költséggel jár, viszont jelentős plusz bevételt hozhat. Ha már így is beruház a cég, képezzen HEM-eket, hogy gyorsabban megtérüljön a befektetése, és vegye fel “az ablakon bedobott pénzt”.

     

  • Kikre vonatkozik a szakreferensi előírás?

    Azokra a gazdálkodó szervezetekre, amelyek éves energiafelhasználása meghaladja a

    • 400 000 kWh villamos energiát vagy
    • 100 000 m³ földgázt vagy 3 400 GJ hőmennyiséget.

    A fogyasztást a tárgyévet megelőző 3 év átlaga alapján kell számolni. A vállalkozás teljes energiafogyasztását kell figyelembe venni, ennek megfelelően több telephely esetén a telephelyek összes energiafogyasztását kell alapul venni. A bérelt ingatlanok és eszközök fogyasztása, valamint a saját termelésű energia is beleszámít a fenti mennyiségekbe.

  • Mi a különbség az energetikai szakreferens és az auditor között?

    A legfontosabb különbség, hogy a szakreferens folyamatosan kíséri a vállalat energetikai kérdéseit, általában egy havi díjért cserében. A javasolt fejlesztéseket implementálja, a projekteket végigköveti, támogatja.

    Az auditor csak a nagyvállalatok esetében kötelező és négyévente egyszer végez egy vizsgálatot, a pillanatnyi helyzet alapján, eseti megbízási díjért.

  • Mi az az ISO 50001 és miért jó a vállalatoknak?

    Az ISO 50001 egy nemzetközi szabvány, amely segít a vállalatoknak az energiairányítási rendszereik fejlesztésében. Célja, hogy a cégek jobban szabályozzák energiafelhasználásukat, csökkentsék a költségeiket, és hozzájáruljanak a környezetvédelemhez. Az ISO 50001 bevezetésével a vállalatok nemcsak az energiahatékonyságot javítják, hanem piaci versenyképességüket is, miközben megfelelnek a fenntarthatósági és jogszabályi előírásoknak. Az ISO 50001 bevezetésével energiát takarít meg, és kiválthatja a nagyvállalati energetikai auditot, amivel jelentős költségeket kerülhet el.

     

  • Mi a karbonlábnyom, és miért érdemes foglalkozni vele?

    A karbonlábnyom egy adott szervezet, termék, szolgáltatás, esemény, város, ország vagy akár magánszemély által közvetlenül vagy közvetve kibocsátott üvegházhatású gázok összességét jelenti. A számítás során figyelembe vesszük többek között a szén-dioxidot (CO₂), a metánt (CH₄), a dinitrogén-oxidot (N₂O) és más üvegházhatású gázokat, és hogy mekkora mértékben járulnak hozzá a klímaváltozáshoz. A karbonlábnyom számítása ma már nemcsak ajánlott, hanem egyre inkább szabványos elvárás a vállalatok felé. Ezt jogszabályok és irányelvek is előírják, mint például az EU taxonómia, az ESG-alapú nem-pénzügyi jelentéstétel (CSRD) vagy az ETS rendszer.

    • A befektetők és üzleti partnerek egyre tudatosabban keresik azokat a vállalatokat, amelyek átláthatóan kezelik környezeti hatásaikat.
    • A nagyvállalatok vezetése is aktívan részt vesz a klímaváltozás elleni fellépésben, mert felismerik az üzleti kockázatokat.
    • A klímaváltozás hatásai már most is érezhetők a működésben, legyen szó ellátási láncokról, energiaköltségekről vagy szélsőséges időjárási eseményekről.
    • A fogyasztók elvárásai is változnak: konkrét intézkedéseket várnak el a vállalatoktól a kibocsátások csökkentésére.

    A karbonlábnyom mérése tehát nemcsak környezeti felelősségvállalás, hanem üzleti stratégiai előny is – segít a fenntarthatósági célok teljesítésében, javítja a vállalat megítélését, és megalapozza az ESG-vel kapcsolatos jelentéstételt.

  • Milyen energetikai beruházásokat érdemes megfontolnia a vállalatoknak?
    • Lehetséges hulladék hő hasznosítások — Füstgáz, kompresszor, technológiai folyadékhűtők
    • Épületek, technológiák szigetelése — A veszteségek csökkentésére
    • Érzékeny technológiák fogyasztásmérése — A fogyasztás nyomonkövetése mellett, a rendszer közelgő meghibásodásáról is időben szerezhet információtFolyamatirányító (SCADA) rendszerek kiépítése — spóroljon energiát, javítsa a termék minőségét, legyen komfortosabb a gyártás és csökkentse a munkaerő költségeit
    • Szünetmentes áramforrások (UPS) cseréje — 365 nap 24 órájában működő eszközök veszteségei minden pillanatban terhelik a pénztárcáját
  • ESG-vel is foglalkozunk?

    Bár mi közvetlenül nem foglalkozunk ESG tanácsadással, cégcsoportunkon belül működik a Vantage Point, amely prominens szereplője az ESG piacnak Magyarországon, és elkötelezett a hosszú távú, értékteremtő megoldások mellett. Közös céllal és vízióval alapították meg a vállalatot, hogy segítsenek a cégeknek abban, hogy fenntarthatósági törekvéseikkel ne csak megfeleljenek a jogszabályi követelményeknek, hanem stratégiai szintre is emeljék azokat. A Vantage Point neve is tükrözi küldetésüket: olyan nézőpontot kínálni ügyfeleiknek, amely segít átfogóan látni és kezelni a fenntarthatósági kihívásokat.

    A Vantage Point szolgáltatásai:

    • Kettős lényegességi elemzés
    • ESG beszámoló
    • Fenntarthatósági jelentés
    • A menedzsment ESG felkészítése
    • EcoVadis minősítés
    • ESG és CSR stratégia készítés és bevezetés